| Device Type | Float |
| Mounting Type | External, Vertical |
| Switch Output | NO/NC |
| Body Material | Nylon |
| Cable Length | 1m |
| Minimum Operating Temperature | -20°C |
| Maximum Operating Temperature | +75°C |
| Maximum ac Voltage | 240V |
| Maximum dc Voltage | 120V |
| Maximum Current | 600 mA |
| Gasket Material | Nitrile |
| Current Rating | 600 mA |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.