| Device Type | Float Level Switch |
| Mounting Type | Vertical |
| Switch Output | SPDT |
| Body Material | PP |
| Cable Length | 4.3m |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Maximum ac Voltage | 250V |
| Maximum Pressure | 1bar |
| Series | Switch-Tek |
| Current Rating | 10 A |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.